DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Barış Pınarı Harekatı’nda 109 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

10.10.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’nda 109 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Geçtiğimiz hafta Kızılcahamam’da 29’uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantımızda, gerek partimizin, gerekse ülkemizin gündemindeki konularla ilgili kapsamlı sunumlar yapıldı, müzakereler gerçekleştirildi. Bugün de sizlerle bir aradayız.

AK Parti’nin varlık sebebi olan millete hizmet davasını ileriye taşımak için her fırsatı değerlendiriyoruz.

Biz bu hakikati, AK Parti içinde bayrak yarışında bir görev değişimi şeklinde hayata geçiriyoruz.

Asıl olan medeniyet, kültür, tarih ve kalkınma davamızın ayakta kalması ve güçlenmesidir. Şahıslar gelir geçer, ama dava hep baki kalır.

Bundan 107 yıl önce Balkan Savaşı başladığında, kendi iç sorunlarımızla o kadar meşguldük ki, 15 günde, neredeyse tek kurşun atmadan 168 bin kilometrekare vatan toprağını kaybettik. Takip eden 8 yıl içinde Balkanlarda 5 milyon Müslüman katledildi. Canlarını kurtarabilenler ise perişan bir şekilde Anadolu topraklarına sığındı.

Çanakkale’de birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz sayesinde düşmanı yenilgiye uğrattık. İstiklal Harbimizi de aynı güçle zafere ulaştırdık.

Cumhuriyetimizi kurduktan sonra ise, maalesef birlik ve beraberlik iradesini, ülkemizi hak ettiği yere ulaştıracak seviyede ortaya koyamadık. Kendi içimizdeki kavgalarla, çekişmelerle, farklılıklarla o kadar meşguldük ki, asıl hedeflerimize bir türlü odaklanamadık. Tek parti zulmünden darbeler dönemine kadar yaşadığımız her sıkıntının amaçlarından biri, Türkiye’yi kendi içine kapanık bir şekilde tutmaya devam etmekti.

Önce rahmetli Menderes, ardından rahmetli Özal ve son olarak AK Parti iktidarları döneminde, Türkiye bu kısırdöngüyü kıracak adımlar atabildi. Hiç şüphesiz, bu hamlelerin en büyüğü ve en etkilisi AK Parti döneminde gerçekleşti.

Türkiye demokraside ve ekonomide gösterdiği büyük atılımla, bölgesinde ve dünyada etkili bir ülke konumuna yükseldi.

“Toplam 16 bin teröristi etkisiz hale getirdik”

Sadece son 4 yılda sınırlarımız içinde 7 bin 500, sınırlarımız dışında 8 bin 500 olmak üzere toplam 16 bin teröristi etkisiz hale getirdik.

Terör örgütünün merkezi yapılanmasını, ülkemize yönelik saldırıları için kullandığı Kuzey Irak topraklarında adeta hapsettik. Suriye’de oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun önünü de, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla, sınırımızın batı tarafında kestik. Aynı şekilde, Rusya ve İran’la yürüttüğümüz Astana Sürecinin bir parçası olarak, İdlip’te de büyük bir insani trajedi yaşanmasının da önüne geçtik.

Şimdi de, Fırat’ın doğusunda, Allah’ın yardımı ve güvenlik güçlerimizin kahramanlığıyla başarıya ulaşacağına inandığımız Barış Pınarı Harekâtını başlattık.

Barış Pınarı Harekatında 109 teröristi etkisiz hale getirdik. 

Türkiye’nin yaptığı diğer operasyonlar gibi, Barış Pınarının da amacı, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine katkıda bulunmaktır.

Suriye topraklarının dörtte biri PKK-YPG terör örgütünün işgali altında iken, bu ülkenin ne toprak bütünlüğünden, ne de siyasi birliğinden söz edilemeyeceği açıktır.

Anayasa Komitesinin ilk toplantısını 30 Ekim’de yapacağı bir dönemde başlattığımız bu harekat, Suriye’nin geleceğinin daha sağlıklı bir şekilde planlanmasını temin edecektir.

Suriye topraklarında üzerinde onlarca yabancı gücün adeta cirit attığı bir dönemde, Türkiye’nin terör yapılanmasını engellemek için başlattığı bu harekâta yönelik eleştirileri asla kabul etmiyoruz.

Türkiye, belki de bu ülkenin topraklarındaki tek meşru güç olarak varlık gösteriyor.

Çünkü bizim hem kendi sınır güvenliğimiz tehdit altındadır, hem de ülkemizde evlerine dönmeyi bekleyen 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı vardır.

Yıllar süren iç çatışmalarda, rejimin, DEAŞ’ın ve PKK-YPG’nin zulmü yüzünden 12 milyon Suriyeli evlerini terk etti. Bunların yaklaşık yarısı da ülkelerinin dışına gitmek zorunda kaldı. Ülkemizde 4 milyon Suriyeliye yıllar boyunca ev sahipliği yaptık. Bunların 365 bini, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları ile güvenli hale getirdiğimiz bölgelere geri döndü. Kalan 3,6 milyon Suriyeli kardeşimiz, ülkemizin 81 vilayetine dağılmış şekilde hayatlarını sürdürüyor. Sadece bununla kalmıyor, yaklaşık 3 milyon Suriyeliye de kendi toprakları içinde hayatlarını sürdürebilmeleri için gereken yardımları sağlıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 40 milyar dolarlık bir harcamayla Suriye konusundaki insani duruşumuzu tüm dünyaya ispat ettik.

“5 bin 500 DEAŞ’lıyı geldikleri yerlere gönderdik”

DEAŞ’a karşı da PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye karşı da bu mücadeleyi tüm onurumuzla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Fransa’dan DEAŞ Suriye’ye geldi, Almanya’dan geldi, Hollanda’dan geldi ve biz 5 bin 500 DEAŞ’lıyı geldikleri yerlere gönderdik. Biz oradaki Kürt kardeşlerimizle değil, terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Türkiye belki de bu ülkenin topraklarındaki tek meşru güç olarak şu anda varlık gösteriyor. 1 milyona yakın insanı Beşşar Esed Suriye’de öldürdü, bunlar onun halkıydı. Suriye halkımıza sevdamız zaten tartışılamaz. Bizim derdimiz Suriye’yi işgale çalışan DEAŞ, YPG, PYD gibi terör örgütleriyledir. Bizim oradaki Kürt kardeşlerimizle de sorunumuz yok, sorun tamamen terör örgütleriyledir. Şu anda sadece Kobani’den bizim ülkemize gelen 300 bin Kürt hala bizim ülkemizde misafir olarak yaşamakta.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.