Çalımbay: Oyuncuları Fiziki Değil Psikolojik Olarak Hazırlamak Gerekiyor

Çalımbay: Oyuncuları Fiziki Değil Psikolojik Olarak Hazırlamak Gerekiyor
A+
A-
21.05.2020

Koronavirüs salgınının spor camiasına etkileri sürerken Süper Lig’in yeniden başlatılması kararının ardından kulüpler hazırlıklarını sürdürüyor.

Şampiyonluğun en güçlü adaylarından olan Demir Grup Sivasspor’da teknik direktör Rıza Çalımbay, kırmızı-beyazlılar adına süreci TRT SPOR’a değerlendirdi.

“Hakan Arslan ve Erdoğan’ın yokluğu bizim için dezavantaj”

“Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Burada herkesin biraz anlayışlı olması gerekiyor. Bu lig biraz karışık bir lig olacak. Kolay geçmeyecek. Oyuncular açısından da sıkıntılı geçecek. Oyuncular her zaman akıllarında soru işaretleriyle maça çıkacaklar. Federasyonumuz ne karar veriyorsa onu yapmaya çalışacağız. Biz busüreçte arkadaşlarımızı sahada antrenman yapmaya davet ettik. Kendi evlerinde onlara program verdik ve onu uyguladılar. Ben de buradaydım. Şehirden ayrılmadım. Sık sık kontroller yapıldı. Bu süreci iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Futbolcuları hazırlamaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz şu anda 2 arkadaşımız sakat… Hakan Arslan ameliyat oldu, Erdoğan da 3-4 hafta yok. Üzgünüz. İkisi de bizim için çok önemli oyuncular. Onların olmaması bizim için büyük dezavantaj.”

Çalımbay’dan psikoloji vurgusu

“Oyuncuları fiziksel hazırlıktan ziyade psikolojik olarak hazırlamak gerekiyor. Oyuncu tabii bu duruma göre daha aktif olabilir. Psikolojik olarak hazırlayamazsak beklentinin altında performans alabiliriz. İnşallah onları zihinsel olarak hazırlamayı da başarırız. Oyuncular sürekli beklediler. Bir belirsizlik vardı. Şimdi biz Malatyaspor ile hazırlık maçı yapmak istiyoruz. Yapabilecek miyiz bilmiyoruz… Biz ne zaman topla başlayacağız, ne zaman oynayacağız. Bunların hepsini bilmemiz gerekiyor. Takım olarak hazırız. Oynatılacaksa da oynayacağız. Yapacak bir şey yok. Takımıma yürekten inanıyorum ve güveniyorum.” 

“Oyuncularımızın yüzde 90’ı korkuyor ve çekiniyor”

Çalımbay, koronavirüs salgını nedeniyle futbolcuların tedirginliğine dikkat çekti.

“Oyuncu arkadaşlarımızın yüzde 90’ı korkuyor ve çekiniyorlar. Şu anda hiçbir çalışma yapmıyoruz. Şu anda düşündüğümüz tek şey kazasız belasız maçları atlatmak.” 

Çalımbay, Ramazan Bayramı’na ilişkin görüşlerini de dile getirdi.

“Bu bayram biraz daha maalesef geleneklerimizden biraz uzak ve dolayısıyla buruk geçecek. Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Büyüklerimizi karşıdan selamlayacağız. Küçüklerimizi öpmeden seveceğiz. Ne olursa olsun büyüklerimize olan saygımızı göstermemiz.”

Kaynak: TRT Haber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.