Dizi oyuncusu olmak için ne yapmak gerekir?

0
106

Nasıl Oyuncu Olunur?

Merhabalar, hepinizden nasıl oyuncu olabilirim? sorusunu duyar gibiyim sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz. Öncelikle yıllarca cast ajanslarında çalışmış biri olarak çok profesyonel olmayan fakat sizi yıpratmadan oyunculuk yolunda doğru adımları atabileceğiniz bilgiler vereceğimizi belirmek isteriz.

Nasıl dizi sinema oyuncusu olabilirim?

Tabiki öncelikle oyunculuk eğitiminiz yada doğuştan bir yeteneğinizin olması gerekmekte, ne kadar güzel veya yakışıklı
bir tipiniz olsa dahi bu işe yeteneğiniz yoksa içinizdeki oyunculuk hevesi boşa.

Bu işe öncelikle ilçe belediyelerinizin açmış olduğu tiyatro kurslarıyla başlamanızı öneririm, burada bir yeteneğinizin olup olmadığınızı hocalarınızdan duyacaksınızdır. Daha sonrası ise şayet bir oyunculuk yeteneğiniz varsa kendinizi geliştirmek adına daha profesyonel oyunculuk veya tiyatro kurslarına yazılabilirsiniz. (isim vermeyeceğim internet üzerinde bir çok makalede isimleri yazmakta bu kursların) Bu kursların doğrudan dizi, sinema, reklam yapımcılarıyla veya büyük cast ajanslarıyla irtibatta olmasına dikkat edin.

Tiyatro Kurslarından Mezun Olduk Daha Sonra?

Tiyatro kurslarından mezun olduktan sonra zaten çok fazla oyuncu çevreniz olacak çevrenizinde yardımı ile oyunculuk hayalinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Fakat onlara umut bağlamamak lazım bu piyasa biraz acımasızdır herkes gelen bir oyunculuk teklifinde öncelikle kendinin veya bir yakınının rol almasını istemektedir.

Cast Ajanslarına Başvuru

Cast ajansları bu işin mihenk taşıdır dizilerde filmlerde gördüğümüz oyuncuların neredeyse %84’ü bu ajanslardan seçilmektedir. Cast ajansı veya herkesin ismini oyunculuk ajansları olarak bildiği ajansları nereden bulacaksınız? işte can alıcı nokta burası oyunculuk piyasasında maalesef her ajansa güvenilemiyor doğru ajansları bulmanız için adımlar şöyle.

İnternetten oyunculuk ajanslarını araştırabilirsiniz ajansların kendi internet sitelerindeki referanslara pek güvenmeyiniz (tabi her ajans için söylemiyorum bunu) bu söylediklerimi şu şekilde teyit edebilirsiniz araştırıp bulduğunuz ve başvuru yapmak istediğiniz ajansların sitelerinde referanslar bölümüne gireceksiniz daha sonrasında ise bu referansları not edeceksiniz örneğin ”AŞK” isimli bir dizi var bu diziyi izleyip en sonjeneriğinde bulunan ”CAST AJANSLARI” başlığının altındaki ajans isimlerine bakacaksınız burada sizin bulduğunuz oyunculuk ajansının ismi var ise bu iş oldu demektedir o ajansa başvuru yapabilirsiniz.

Jenerikte gördüğünüz cast ajanslarının isimleri büyükten küçüğe listelenmiştir genellikle bir dizi en az 10 ajans ile çalışabilmektedir bu sebeple büyükten küçüğe listelelenmiştir en üsttekiler dizinin veya sinema filminin ana karakterlerini aldıkları ajanslardır liste aşşağıya doğru ilerledikçe figürasyon kadrosunu aldıkları ajanslarıda görebilirsiniz.

Yazının devamı gelecek.

Bir Cevap Yazın