Turkcell yerli E-Posta’yı Temmuz ayında hizmete açıyor

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, ilk çeyrekte şirketin gelirlerinin yüzde 19.2 artarak, 5.6 milyar liraya ulaştığını söyledi. Erkan ayrıca, yerli e-posta hizmetini temmuz ayında kullanıma sunacaklarını duyurdu. 

Turkcell yerli E-Posta’yı Temmuz ayında hizmete açıyor
A+
A-
05.05.2019

Serdar SAĞLAM

Turkcell’in ilk çeyrek finansal sonuçları Murat Erkan’ın katılımıyla Borsa İstanbul binasında düzenlenen toplantıda paylaşıldı. Erkan, toplantıda Türkiye’nin mühendisleri tarafından geliştirilen yeni e-postanın yılın üçüncü çeyreğinde kullanıcılara sunulacağını, yine yılın üçüncü çeyreğinde yapay zekalı Yaani Sesli Asistan’ın da hizmete gireceğini duyurdu. Erkan, Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması gerektiğini belirterek, “Turkcell yaparsa en iyisini yapar” ifadelerini kullandı. 

GELİR ARTTI, HEDEF BÜYÜDÜ 

2019’a güçlü bir başlangıç yaptıklarını dile getiren Erkan, 2019 yılı beklentilerini de yukarı yönlü revize ettiklerini söyledi. Gelirlerini geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 19.2 artırdıklarına işaret eden Erkan “Turkcell olarak, 5 milyar 675 milyon TL gelir elde ettik. 2018 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında FAVÖK’ümüz ise yüzde 12,8 artışla 2 milyar 281 milyon TL’ye ulaştı. Net kârımız 1.4 katın üzerinde artışla 1 milyar 224 milyon TL olarak gerçekleşti. Elde ettiğimiz bu başarılı sonuçların etkisiyle 2019 yılı için açıkladığımız gelir büyümesi hedefimizi yüzde 17-19, FAVÖK marjı hedefimizi ise yüzde 38-40 olarak yukarı yönlü güncelledik” ifadelerini kullandı. 

Fiberde abone sayımızı 1.4 milyona çıkardık 

Her gün daha fazla müşterinin Turkcell’in sabit tarafta sunduğu ışık hızında internet hizmetini tercih ettiğini belirten Murat Erkan, “Bu çeyrekte 25 bin müşteri daha ekleyerek fiber abone sayımızı 1,4 milyona çıkardık. Özellikle fiberle ulaşamadığımız lokasyonlarda, benzer hızlar sunarak müşterilerimizin büyük beğenisini kazanan Superbox hizmetimiz 56 bin kullanıcıya ulaştı” ifadelerini kullandı. 

Toplam yatırım 66 milyar lira

Türkiye’de en geniş frekans üzerinde işleyen güçlü bir mobil şebekeye sahip olduklarına işaret eden Erkan, “Üstün kalitede hizmet vermemizi sağlayan 43 bin kilometre uçtan uca fiber altyapı ve dünya standartlarında sekiz veri merkezi inşa ettik. Bu üstün teknolojik altyapı için 25 yılda 50 milyar TL yatırım yaptık. Önümüzdeki 3 yılda da yaklaşık 16 milyar TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz” bilgisini verdi. 

5G’de ortak yatırım yaparsak 13 milyar $ tasarruf sağlarız 

Gong çalma töreninde konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça 5G için sektördeki şirketlerin ortak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.  Binali Yıldırım’ın Başbakanlığı döneminde bir protokol imzalandığını ancak hayat geçirilmediğini belirten Akça, “Önümüzde 5G var. Yılda minimum 1 milyara dolara yakın yatırım yapmak gerekiyor. Toplamda 5 milyar dolar yatırım. Milli değerlere sahip bu yatırımların müşterek yapılması gerekiyor. Bunun için Türkiye’de mutlaka ortak altyapı şirketini kurmamız lazım. İsrafı önlememiz lazım. 5G pahalı bir teknoloji. Gelin şebeke yatırımını birlikte yapalım. Bu üç ortak için 10-13 milyar dolarlık bir tasarruf imkanı var.  Her türlü iş birliğine hazırız” dedi. 

Önceliğimiz 5T olacak

Şirketin önceliklerine ilişkin bilgiler veren Erkan, 5G’ye giden yolda önceliklerinin 5T olduğunu, dile getirerek, 5T’nin ilkinin ‘Türkiye’ olduğunu söyledi. Erkan, “5T’nin ikincisi ‘Turkcellliler’, üçüncüsü ‘Teknoloji’, dördüncüsü ‘Tek Nokta’, beşincisi ise ‘Toplumsal Fayda” diye konuştu.

Borsa İstanbul’da gong, Turkcell’in 25. yılı için çaldı. Gongu, Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan (sol 2), Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça (sol 3), Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan (en sol) çaldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.