Kaybolduktan 82 Yıl Sonra İstasyona Yanaşan Tren

Kaybolduktan 82 Yıl Sonra İstasyona Yanaşan Tren
A+
A-
23.07.2019

Elit yolcuları İsviçre’ye taşıması için 108 yıl önce özel olarak oluşturulan bir tren. Rutin bir rotada devam eden keyifli bir güzergah.. Ardından yaşanan garip olaylarla beraberinde ki yolcular ve değerli kargolarıyla ortadan kaybolur.

Uzun süre sonra farklı bölgelerde insanlar bu treni görmeye başlar. Ancak her defasında sırra kadem basar.  Son olarak 1993 senesinde Roma’da ilk hareket ettiği tarihi istasyonda bir daha kaybolmamak üzere ansızın ortaya çıkar. Tonlarca ağırlıkta ki koca bir tren 82 senedir nerededir? Bu sorunun cevabını makalemizde birlikte vereceğiz.

Raylı sistem taşımacılığının dünya sahnesine çıkış tarihi 1800lü yılların ilk çeyreğine denk gelir. İlk amacı çıkarılan metal nevi madenleri gidecekleri yere ulaştırmaktır.

Bu Makale ile ilgili Kült TV Youtube Kanalının hazırladığı video’yu izleyebilirsiniz.

Nitekim o dönemlerde hayvanların çektiği araçlarla yapılan taşımacılık bu ağır tonajlı madenleri nakil etmek için kafi gelmiyordu. Zaman geçtikçe önemi anlaşılmaya başlanan demir yolu taşımacılığı aldığı taleple günden güne popülaritesini arttırmayı başarmıştır.

1900 lere gelindiğin de hemen hemen tüm dünya ülkelerin de az yada çok demir yolu taşımacılığı yapılmaya başlamıştı. O dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk, Sovyet diktatör Lenin gibi hemen her dünya lideri şahsına özel dizayn edilmiş vagonlarla memleketleri gezmekteydi.

Ayrıca benimde özel bir ilgi duyduğum model trenciliğin kökeni de bu dönemlerde yapılan demir yolu ve vagon maketlerine dayanır. Demir yollarının yaygınlaşmasıyla trenlerle ilgili paranormal efsane ve söylencelerde ortaya çıkmaya başlamış bazı makinistler doğa üstü olaylarla karşılaştıklarına dair yeminli ifadeler vermiştir.

Az sonra size anlatacağım hadisede aynı bu şekilde bir demir yolu efsanesiyken kaybolmasının ardından geçen 83 senenin ardından perona yanaşmasıyla ve içerisin de bulunanlarla bir anda gerçeklik kazanmış ve herkesi şaşkınlığa uğratmıştır. 1911 senesin de İsviçre’nin henüz yeni yeni dünyanın finans merkezi olmaya başladığı bir dönemde hem bölgeyi gezmek hem de yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen bazı önde gelen İtalyan aileleri bölgeye gitmeye karar verir.

Bu yüzden de ihtiyaçlarına karşılayacak bir tren oluşturulur. Vagonlar 19 metredir ilk vagon özel olarak ortadan bir plakayla bölünerek yarısı çelik kaplanır ve bir kasa haline getirilir. Bunun sebebi ise İsviçre’ye gidecek olan bu elit kafilenin yanlarında yüklü miktarda değerli eşya taşımak istemesidir.

Vagonları saatte 45 km hız yapabile Zanetti isimli buharlı lokomotif çekecekti. O dönemlerde trenler adlarını onları çeken lokomotiflerden alırdı.

Yazının Devamı için
http://www.kultbilgi.com/kaybolduktan-82-yil-sonra-istasyona-yanasan-tren/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.