Mavi gözlü insanlar! Hepinizin atası aynı kişi

Mavi gözlü insanlar! Hepinizin atası aynı kişi
A+
A-
14.01.2020

Yeni araştırmalar, mavi gözlü insanların ortak bir ataya sahip olduklarını gösteriyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden bir ekip, 6-10.000 yıl önce gerçekleşen ve bugün gezegende yaşayan tüm mavi gözlü insanların göz renginin nedeni olan genetik bir mutasyonu izledi.

Genetik mutasyon nedir

Hücresel ve Moleküler Tıp Bölümü’nden Profesör Hans Eiberg,

“Başlangıçta hepimizin kahverengi gözleri vardı,” dedi. “Ancak kromozomlarımızda OCA2 genini etkileyen genetik bir mutasyon, kahverengi gözler üretme yeteneğini” tamamen “kapatan bir” anahtar “oluşturulmasına neden oldu.

OCA2’ye bitişik gende bulunan “anahtar”, geni tamamen kapatmaz, aksine iris içindeki melanin üretimini azaltır, kahverengi gözleri maviye etkili bir şekilde dönüştürür.

Anahtarın OCA2 üzerindeki etkisi bu nedenle çok spesifiktir. OCA2 geni tamamen yok edilmiş veya kapatılmışsa, insanların saçlarında, gözlerinde veya ten renginde melanin olmaz, albinizm olarak bilinen bir durum açığa çıkar.

Sınırlı genetik varyasyon

Gözlerin rengindeki kahverengiden yeşile olan varyasyonun tümü, iris içindeki melanin miktarı ile açıklanabilir, ancak mavi gözlü bireylerin gözlerindeki melanin miktarında sadece küçük bir varyasyon vardır.

Profesör Eiberg, “Bundan tüm mavi gözlü bireylerin aynı ataya bağlı olduğu sonucuna varabiliriz.” “Hepsi aynı anahtarı DNA’larında aynı yerde miras aldı.”

Kahverengi gözlü bireyler, aksine, DNA’larında melanin üretimini kontrol eden önemli bireysel varyasyonlara sahiptir.

Yazının Devamı için Beyinsizler Org adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.